Přijatá vládní opatření platná od 1. března 2021

Vláda ČR přijala v pátek 26. února nová opatření v boji s koronavirem, kterými mimo jiné výrazně omezuje pohyb osob.

Kvůli opatřením schválila také nový nouzový stav, který platí do 28. března. Přijatá opatření jsou platná od pondělí 1. března a trvat by měla do 21. března.

Jaké jsou nejdůležitější změny?

OMEZENÍ POHYBU.

Lidé se od pondělí mohou pohybovat jen v rámci okresu svého bydliště. Pro cesty k lékaři a na úřady mimo okres bude nutné mít u sebe čestné prohlášení či formulář s objasněním důvodu upuštění svého okresu. Nákupy budou možné jen v rámci okresu.

Výjímkou mohou být nezbytně nutné nákupy léků a potravin, zde je třeba se prokázat čestným prohlášením.

Výrazně se omezuje také omezuje prostor pro sport a procházky. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu a to od 5 do 21 hod.

Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od místa bydliště.

Čestné prohlášení ke stažení zde.

Formulář prokazující důvod opuštění místa bydliště zde.

Potvrzení zaměstnavatele na cesty do místa výkonu práce zde.

Pokud nemáte možnost si formulář vytisknout, můžete se pro něj v úředních hodinách zastavit na obecním úřadě.

OCHRANA DÝCHACÍCH CEST

V prodejnách, provozovnách, zdravotnictví a ve veřejné dopravě musí být použit respirátor, končí tak možnost nosit dvě roušky místo respirátoru. V zastavěném území obce bude třeba vždy nosit minimálně chirurgickou roušku, mimo obec jen v blízkosti lidí nežijících ve stejné domácnosti.

Nošení chirurgických roušek nebo respirátorů bude od 1. března povinné i na pracovištích. Výjimku budou mít jen lidé, kteří jsou v místnosti sami.

Obec Hlásná Třebaň zakoupila své pro občany starší 65 let respirátory. Balíček dvou kusů respirátorů je možné vyzvednout během úředních hodin na obecním úřadě.

Jste-li občan starší 65 let a nemáte možnost si pro respirator přijít zašlete: JMÉNO, ADRESU A TELEFON SMS zprávou na telefon 775 579 937 a my Vám respirátory doručíme.

OMEZENÍ OBCHODU A SLUŽEB

Zavřeny budou od pondělí všechny obchody a služby s výjimkou prodejen potravin, pohonných hmot, hygienického zboží a drogerie, lékáren, prodejen krmiva a potřeb pro zvířata, prodejen brýlí a kontaktních čoček, provozoven poskytujících odtah a opravy vozidel, obchodů s tiskem a tabákem, provozoven určených k vyzvednutí zboží a zásilek, prodejen osiva a zahrádkářských potřeb, pokladen jízdenek, květinářství, servisů elektroniky a výpočetní techniky, pohřebních služeb, myček bez obsluhy, domácích potřeb, sběren surovin a kompostáren, taxislužeb a firem poskytujících psychodiagnostická vyšetření.

STRAVOVÁNÍ

Restaurace mohou mít nadále výdejní okénka.

UZAVŘENÍ ŠKOL

Všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny budou od pondělí uzavřeny. Výjimkou jsou zařízení, která fungují při zdravotnických zařízeních, kam mohou dávat své děti lékařky, lékaři či zdravotní sestry a další nemocniční personál.

Otázky, odpovědi a formuláře k omezení pohybu od 1. března 2021 zde.

Více informací na také na www.vlada.cz nebo www.mzcr.cz

Jste-li v karanténě, onemocněli jste COVID- 19 dovezeme nákup, oběd nebo vyzvedneme léky. Pro objednání nákupů, dovozu obědů nebo léků se obracejte na Obecní úřad Hlásné Třebaně - tel. 775 579 937.